Влиянието на Астор Пиацола върху танго музиката надхвърля граници, жанрове и поколения. В рамките на програмата „Интермецо“ на театралния и на музикалния фестивал „Варненско лято“ неговата новаторска музика оживява, благодарение на Квинтет Астор Пиацола от Буенос Айрес, Аржентина. Той е създаден през 1998 г. от фондация „Астор Пиацола“ с мисията да съхрани и популяризира творчеството на големия Маестро. Ансамбълът е единственият в света, който има достъп до пълния архив на Пиацола, изпълнявайки произведенията му в автентичните им аранжименти от оригиналните партитури. Световната му класа се потвърждава от две награди „Грами“ за латино музика. Квинтетът поддържа изключителното си ниво под музикалното ръководство на Джулиан Ват и с мениджърската подкрепа на Дарио Вакаро. Анита Ангелова разговаря с двамата за непреходното наследство на Пиацола, емоционалната дълбочина на композициите му и предизвикателството да се съхрани актуалността на неговата непокорна музика за съвременната публика.
ДАРИО ВАКАРО, мениджър и продуцент на Quinteto Astor Piazzolla
Какво според вас най-много би изненадало Астор Пиацола в начина, по който музиката му продължава да живее днес?
Сигурен съм, че би бил удивен да види, че постоянството и борбата му са дали плод. Днес неговата музика е синоним на универсалността на тангото. С времето Пиацола ще бъде възприеман като класик.
Имали ли сте момент, в който сте почувствали присъствието на Пиацола по време на концерт?
Пиацола е истинският диригент на нашите концерти. Следваме начина, по който е работил с музикантите – като се е отнасял към всеки един от тях като солист. Всяко наше изпълнение е пропито с ангажимента ни към неговата представа за музиката.
Управлението на ансамбъл от световна величина несъмнено не е лесна задача – кое е най-голямото предизвикателство или изненада при международните турнета?
Истинският и дълбок ангажимент е към самата музика и наследството на Пиацола – винаги поставяме акцент върху неговата уникалност, включваме по-слабо познати творби и спасяваме онези красиви произведения, които все още не са достигнали до широката публика. Подхождаме с цялата страст и прецизност, които той самият ни е завещал.
ДЖУЛИАН ВАТ, музикален директор
Какво в музиката на Пиацола ѝ позволява да остане актуална, въпреки променящите се музикални тенденции?
Музиката му не принадлежи на един-единствен стил. Тя преплита танго, джаз и класика. Заредена е с емоция, интензивност и винаги звучи свежо.
Каква е ролята на емоцията в съхраняването на наследство като това на Пиацола – отвъд нотите и техниката?
Емоцията е всичко. Можеш да изсвириш нотите без грешка, но ако няма усещане, това не е Пиацола. Музиката му трябва да се изживява, не просто да се изпълнява.
Много от произведенията на Пиацола звучат като музикални мемоари. Има ли творба, която ви докосва особено дълбоко и с какво?
Без съмнение това е Adiós Nonino. Винаги ме докосва. Пропита е с носталгия, болка и любов. Разказва цяла история.
Как балансирате между техническата прецизност и артистичната свобода в един толкова взискателен и емоционално наситен ансамбъл?
Като се вслушваме един в друг. Оставаме в синхрон с музиката, но си даваме пространство за дишане и изразяване.
Коя е най-трудната за изпълнение композиция на Пиацола?
Честно казано, всяка носи своите предизвикателства. Най-важното е да си напълно присъстващ на сцената и истински свързан с музиката.
Какво бихте искали публиката да отнесе със себе си от Вашия концерт във Варна?
Че музиката на Пиацола е все още жива – сурова, силна, емоционална. Тя говори на днешния ден така, както го е правила и тогава.
Гледайте концерта на QUINTETО ASTOR PIAZZOLLA на 4 юни, 20:00 ч. във Фестивалния и конгресен център – Варна.