И тази година, в началото на юни, стартира Международният театрален фестивал „Варненско лято“ – събитие с утвърдено място в културния календар на страната и с репутация, която отдавна надхвърля националните граници. Вече повече от три десетилетия фестивалът събира театрални творци и публики от цял свят, превръщайки града в сцена за идеи, емоции и диалог. Жаклин Добрева разказва как премина първият фестивален ден.
В утрото на 1 юни фестивалът поздрави най-малките зрители по случай Деня на детето с вълнуващата постановка на една от любимите приказки на Андерсен – „Храбрият оловен войник“, представена на сцената на Държавен куклен театър – Варна.

В същия дух на празничност и въображение по бул. „Княз Борис I“ премина шествие с участието на Театър на огъня и сенките „Фаертер“. Внушителен подвижен дракон и герои на кокили, съпроводени от музика и усмивки, пренесоха децата и техните родители в един фантастичен свят и подариха на слънчева Варна истинско зрелище.

Следобедът продължи отново със спектакъл на театрите-домакини. От 17:00 ч. на сцена „Филиал“ публиката гледа „Лавандулови момичета“ – сценична адаптация на хитовия британски филм „Дами в лилаво“ под режисурата на Стоян Радев Ге.К.. Спектакълът представи трогателната история на две сестри в тихо крайбрежно градче, чието ежедневие се променя неочаквано след появата на млад музикант, изхвърлен от морето.

Официалното откриване на фестивала се състоя вечерта с една от най-известните пиеси на всички времена – „Хамлет“ от Шекспир в постановка на Театър „Българска армия“, част от българската селекция на форума. Режисьорът Стоян Радев ни приближи към пиесата на Шекспир, поставяйки я извън конкретно време, подобно на приказка, изпълнена със съвременни отражения. В ролята на датския принц видяхме младия актьор Ясен Атанасов, който с впечатляваща чувствителност улавя същността на героя и превежда на днешния човек класическата драма. Интересен режисьорски избор беше участието на Атанас Атанасов в ролята на призрака на Хамлетовия баща, което носи личен биографичен нюанс – в живота той е баща на Ясен Атанасов, а освен това преди двайсет години самият той пресъздава образа на датския принц, отново в спектакъл на Театър „Българска армия“.

Преди началото на представлението с вълнуващи думи към публиката се обърна председателят на настоятелството на фондация „Виа Фест“ – актрисата Цветана Манева. Тя припомни историята и значимостта на фестивала, споделяйки, че той е станал „смисъл на съществуванието“ ѝ. Г-жа Манева благодари на всички, които през годините са били част от този дълголетен и жив културен проект. Кметът на Варна Благомир Коцев подчерта значението на фестивала като духовен символ на града и на изкуството като път към себепознание и културно развитие. А директорът на Театрално-музикалния продуцентски център – Варна, Даниела Димова, изтъкна, че фестивалът е шанс за варненската публика да се докосне до голямото изкуство, като тази година той отново може да се разгърне на две сцени, след като и обновената сцена „Филиал“ на Драматичния театър вече е готова да посрещне неговите спектакли и зрители. Веселина Михалкова, артистичен директор на варненския Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, пожела на добър час на форума.

По традиция първата фестивална вечер завърши под открито небе, този път с огнен спектакъл на Театър „Фаертер“, който преобрази площада пред театъра в сцена на стихии и светлина – подобаващ завършек на един наситен с театър, емоции и послания ден.
Силното начало на „Варненско лято“ 2025 дава заявка за едно вълнуващо издание, което, както подсказва неговото мото, изгражда театрални мостове към съвременните идеи и усещания за света, в който живеем.