Пандемичната обстановка в света доведе до решението 28-ият Международен театрален фестивал “Варненско лято” да се проведе онлайн между 25.11–06.12.2020. Селекция от 10 спектакъла на водещи творци от световната сцена ще са със свободен достъп само на интернет страницата му viafest.org. Неин фокус е европейската класика в интерпретацията на водещи режисьори, с голяма част от които българският зрител ще се запознае за първи път.
От Русия освен вече превърналия се в любимец на публиката Тимофей Кулябин и неговия спектакъл „Коварство и любов (KILL)“ от Фридрих Шилер, осигурил му големия пробив в съвременния театър, дигиталното издание представя и изключително нашумелия в момента Кирил Серебренников със запис на постановката му по една от най-енигматичните пиеси в европейската драматургия – „Войцек“ от Георг Бюхнер. Реализирана с Латвийския национален театър в Рига, тя е номинирана за националната театрална награда на сезон 2011/2012 за най-добра постановка. И още едно заглавие от голямата немска класика е част от дигиталната селекция – „Натан мъдрецът“ от Лесинг, в постановка на Андреас Кригенбург, един от водещите немски режисьори днес, на сцената на престижния Дойчес театър в Берлин. Дали във времена на фундаментализъм и изострящи се конфликти тази притча за религиозна толерантност вече е само една измислена приказка? А. Кригенбург чете „Натан мъдрецът“ като архаична комедия, в чието начало е Човекът, направен от пръст.
Необичаен „Макбет“ по Шекспир представя специално филмираната версия на един от най-забележителните спектакли в полския театър през последните години с режисьор Гжегож Яжина. Действието в знаменитата Шекспирова пиеса е разположено в американска военна база в днешен Ирак, а Макбет е ръководител на дръзка военна операция, подстрекаван от безмилостната си съпруга и безкрайните си амбиции. Известната британска критичка Лин Гарднър оприличава спектакъла на „холивудски филм, в който обаче няма герои“. Дигиталната селекция на фестивала включва и още едно заглавие от Шекспир – „Зимна приказка“, в спектакъл на един от най-големите познавачи на театъра на английския бард – Деклан Донелан и неговата компания „Чийк бай джаул“.
За първи път публиката ще може да се запознае и с някои от водещите имена в световната танцова сцена. Изданието се открива с онлайн излъчване на завладяващия фламенко балет „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания. Селекцията включва още документалния филм „Време за действие“ за представлението на хореографката Маги Марен „Може би“ (May B) от 1981 г. Вдъхновено от света на големия драматург и писател Самюъл Бекет, то се превръща в един от най-емблематичните танцови спектакли на френска сцена през последните десетилетия. Зрителите ще могат да се насладят от екрана и на изящната хореографска интерпретация на музиката на Й. С. Бах в „Шест бранденбургски концерта“ в изпълнение на знаменитата компания “Rosas” на Анне Тереза де Кеерсмакер от Белгия. Тя си сътрудничи с престижния B’Rock Orchestra, който изпълнява музиката на живо под диригентството на Амандин Бейер. Спектакълът е носител на немската театрална награда „Фауст“ 2019 за най-добра хореография. А „13 езика“ на знаковата тайванска компания „Глауд гейт“ осигурява истински празник за очите със зрелищен танц, съчетаващ традицията на Азия със съвременни техники.
Финалът на международната селекция е с българско участие – режисьорът Галин Стоев подготви специален кратък филм „14 минути Непостоянство“ за своята постановка „Двойното непостоянство“ от Пиер дьо Мариво за театъра в Тулуза, на който той е и директор. Съвсем наскоро постановката получи четири номинации за Наградата на френските театрални критици 2020, сред които и за спектакъл на годината. Във филма, който Галин Стоев създаде заедно с Арие ван Егмонд по повод дигиталното издание на „Варненско лято“, творческият екип подвига въпроси, които вълнуват всички любители на театъра в настоящата ситуация: „Как би могло да се сподели театралното преживяване на екран? Как да уловим емоцията от представлението, без да сме в залата?“
28-мият международен театрален фестивал „Варненско лято“ кани публиката на силни театрални срещи в интернет пространството, като всеки спектакъл е със свободен достъп за 72 часа от началните дати и час, обявени в подстраницата на фестивала на viafest.org. Те могат да се гледат със субтитри на български единствено от нея и на територията на страната.
Тук ще ви разказваме подробности за неговата програма, ще публикуваме отзиви и ще търсим обратната връзка на зрителите.