Спектаклите „Медея“ и „Едип цар“ на Деклан Донелан за пръв път в една вечер

На 10 юни Международният театрален фестивал „Варненско лято“ предлага на публиката за първи път възможността за пълно потапяне в света на античната трагедия, пренесена в съвремието от легендарния британски театрален тандем – режисьора Деклан Донелан и сценографа Ник Ормерод, съоснователи на театралната компания Cheek by Jowl в Лондон. Тогава в една вечер се представят последователно спектаклите им „Медея“ от Еврипид на Народен театър „Иван Вазов“ и „Едип цар“ от Софокъл на Национален театър „Марин Сореску“ – Крайова, Румъния. Двете представления са в променаден формат и зрителите и актьорите заедно обитават сцената, която последователно се превръща в Коринт и Тива.

„Много се вълнуваме, че двата ни най-скорошни спектакъла по древногръцки трагедии ще бъдат представени заедно в един и същи ден и в едно и също пространство. В интерес на истината, доколкото ни е известно, преди хилядолетие „Медея“ е поставена за пръв в Атина само година след „Едип цар“. В известен смисъл двете пиеси са замислени като диптих.

И Едип, и Медея са убийци и както при много убийства, жертвите и в двата случая са близки членове на семейството. Едип убива собствения си баща, докато Медея убива собствените си деца. Това са шокиращи престъпления, които днес са в основата на много документални филми за истински престъпления по телевизията. Но има една голяма разлика. Продуцентите на телевизионните формати организират интервюта с експерти, които споделят своето „експертно мнение“. Но много от тях отиват по-далеч, отвъд професионалните си задължения, като заклеймяват убийците и ги описват като злодеи. Тези експерти, които обикновено са полицейски детективи, работили по разследването, или професионални психолози, както и роднини или приятели на починалия, често ни се струват странни. Защо ни казват нещо, което ние самите вече чувстваме? Дали се притесняват, че ако говорят само за престъплението, можем да си помислим, че всъщност го одобряват?

От своя страна Софокъл и Еврипид не правят нищо подобно.

Те излагат фактите по случая възможно най-обективно и това ни смущава, тъй като не ни предлага никакви удобни оценки, които да ни накарат да се почувстваме в зоната си на комфорт. И оставят на нас да се справим с цялата бъркотия от чувства, която човек изпитва. В това се корени силата и на двете пиеси.“

Деклан Донелан и Ник Ормерод, април 2025 г.

Гледайте на 10 юни „Медея“ от Еврипид от 18:30 ч., част българската селекция и програма „Шоукейс“, и „Еврипид“ от Софокъл от 20:15 ч., част от международната селекция, в Драматичен театър – Сцена „Филиал“.

Leave a Reply

Your email address will not be published.