„Боже мой“: Изповед в бара на Юда

Театроведът Жулиета Василева за моноспектакъла на Христо Мутафчиев „Боже мой“, продукция на Народен театър „Иван Вазов“.

Спектакълът „Боже мой“ представя „живота“ на Христос много след Голгота. Действието се развива тук и сега. Актьорът Христо Мутафчиев провежда откровен разговор с публиката, в който се излага тезата, че възкръсналият библейски персонаж стои пред нас в човешко тяло и пие малцово уиски, а мястото е барът на Юда. В сложна компилация се представят теми, свързани с проблеми на съвременното общество, религията и възгледите на автора за тях. Авторката Теа Денолюбова се вдъхновява за монодрамата от романа „Жажда“ на Амели Нотомб, според която Бог се намира в онова пространство, в онзи момент, в който жадните устни се допират до чашата.

Една от основните теми тук е връзката между Христос и Юда. Възможно ли Христос да е простил на своя предател? Мутафчиев неколкократно повтаря, че чака Юда да се върне с цигари, за да може най-после да пуши така бленуваната цигара. Но къде е той и защо не идва? Примирява ли се Христос с факта, че всъщност Юда няма да дойде? Вечният въпрос за покаянието и верността на предателя. Целувката, светлият знак на любовта, която му служи като знак на тъмното злодеяние С целувката започва и завършва животът на Христос. „Целувката е трепет, с който почва се и свършва се светът.“

Пространството, в което се развива действието, е бар, който е буквализиран, пренесен сред публиката. Барът като символ на тунел, в който преминаваме от единия край на тъгата към другия. Обстановката предизвика любопитство, но и комфорт сред зрителите. Христо Мутафчиев предава драматургията с лекота, която по естествен път прави зрителя съучастник в разиграващата се пред очите му сцена. Доближава го дотолкова, че в един момент наблюдаващият забравя, че това е актьор в режисирано представление с написан от автор текст, а го кара да повярва, че се е озовал в бара заедно с Христос. Разгорещеният разговор пленява зрителя, който сякаш иска да отвори уста, да се провикне и да заговори, но нещо го спира. Какво? Причината, че това е измислица и пред него стои актьор? Или че това е онзи невидим Христос, който сякаш се явява само в собственото ни съзнание. Но защо е тук, от плът и кръв, върнал се на земята? Да разкаже своята история преди и след разпятието? Да покаже на хората, че се възмущава от властта, църквата и политиката? За да изкаже негодуванието си по отношение на живота на хората? За да въдвори ред? Не! Той е тук, за да ни накара да си зададем отново онези въпроси, които волно или неволно сме си задавали и друг път, но не смеем да потърсим отговорите им. Любопитното е, че Денолюбова го изпраща при нас с една мисия. Да разкаже историята на онова малко момиченце, което си казва последно сбогом с баща си. Показва ни обвиненията към бащата, които впоследствие се превръщат в проява на любов и опит за измолване на прошка – обръщение на Христос към Господа или на авторката към собствения си баща? Мутафчиев в този сюжет влиза в ролята не само на Христос, но и на баща на малкото момиченце, за да ѝ помогне, за да я спаси. А на въпросът какво е любовта и истинска ли е тя, отговорът е – това е любовта. „Бог е любов!“

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.